Podejście

Analiza Transakcyjna (TA) jest teorią osobowości, która stała się popularna w latach 60-tych XX wieku dzięki bestsellerowi psychiatry Erica Berne’a i jego książce „W co grają ludzie”. Wśród wielu różnych podejść terapeutycznych TA jest klasyfikowana jako podejście humanistyczne. W TA pomaga się klientom wziąć odpowiedzialność za własne życie. Praca terapeutyczna koncentruje się na tym, w jaki sposób przeszłość może zniekształcać to co dzieje się tu i teraz w relacjach z innymi ludźmi i z terapeutą. Celem terapii TA jest wzmocnienie poczucia siły do „walki z przeszłością w teraźniejszości w celu zapewnienia sobie lepszej przyszłości”.

Więcej o TA: www.analizatransakcyjna.pl

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pojawiła się w latach sześćdziesiątych XX wieku, głównie jako opracowana przez psychiatrę Aarona Becka w celu zapobiegania zaburzeniom psychicznym spowodowanym negatywnymi lub zniekształconymi wzorcami myślenia. W miarę dalszego rozwoju CBT zaczęła koncentrować się na szerszym zakresie strategii poznawczych zakorzenionych w teorii uczenia się / nauki. Pierwszą publikacją na temat CBT była „Terapia poznawcza depresji” opublikowana w 1979 roku. Terapia CBT bardzo skuteczna w zmianie negatywnych wzorców myślenia i negatywnego dialogu wewnętrznego.

Więcej o CBT: https://thinkcbt.com

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) została opracowana pod koniec lat 70. i 80. przez psycholog Marshę Linehan. Integruje ona elementy behawioryzmu, terapii poznawczej i dialektyki (przeciwstawnych punktów widzenia). DBT kładzie nacisk na równowagę między akceptacją, zmianą i walidacją w odniesieniu do ludzkich uczuć, myśli i zachowań. Jest bardzo skuteczna w tworzeniu silnego wewnętrznego systemu regulacji emocji.

Więcej o DBT: https://dbtselfhelp.com

Terapia ACT została stworzona pod koniec lat 90. przez psychologa Stevena C. Hayesa i współpracowników, co zostało omówione w książce „Acceptance and Commitment Therapy: The Process and Practice of Mindful Change”. ACT koncentruje się na rozwijaniu elastyczności psychologicznej w oparciu o umiejętności uważności, defuzję poznawczą, wartości osobiste i podejmowanie zaangażowanych działań. Jest bardzo skuteczna w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu, utrzymywaniu dobrego zdrowia psychicznego w przypadku chorób przewlekłych i przy odbudowywaniu poczucia własnej wartości.

Więcej o ACT: https://contextualscience.org

TOP